TEMRİN İKİ AYLIK EDEBİYAT DERGİSİ MAYIS - HAZİRAN 2016 BÜLTENİ

01-05-2016 0 Yorum Haberler

Temrin 77. Sayısı ile bir kez daha okurlarıyla buluşuyor. Okurların da bilgisi dahilinde olduğu üzre, dergi; Türkiye için önem ve anlam ifade eden ülkelerin kültürel, sanatsal ve siyasal tarihleri ile ilgili kapsamlı dosyalar oluşturup, özel sayılar hazırlamaya devam etmektedir.

 . Bu derinlikli ve titiz çalışmalar yapılırken, işlenen konu hakkında yetkin yazar ve araştırmacıların kalem ve birikimlerini değerli yazı ve makaleler olarak arşivlere sunmanın gayreti  bu sayıda da sürdürülmekte.

Edebiyatımızda şiir alanının sanatsal önemi gözetilerek, şair seçiminde seçici davranmayı seçen dergi, bu tutumunu  77. sayısında da sürdürmekte. Bu düşüncenin gereği olarak okurlara  bu sayıda sunulan tek şiir, Yasin Gedik’in Ölmeye yakın sevmeye uzak başlıklı dizeleri.

Bu sayıda Kazak ulusunun sanat ve düşünce alanında iz bırakan önemli şahsiyetlerinin hayatları ve eserleri üzerine yazılan yazı ve yapılan değerlendirmeler, kıymetli yazar ve çevirmenlerin emeğiyle okurlarına ulaşıyor.

Altı Alaş’ın Aslanı Äliyxan Bökeyxan başlıklı yazıyı Aşur Özdemir, Tarihi romanlarda “belge” ve “fiksiyon” kavramları adlı yazıyı da Dr. Halit Aşlar kaleme almış. Kayırbek Kemenger’in Alaş rönesansının lideri Alihan Bökeyhanulı, N.B.Bauenov’un  Alaş millî mücadelesi ve kazak aydınları başlıklı yazılarının çevirisi Ömer Küçükmehmetoğlu imzasını taşıyor. Çağdaş kazak nesrindeki ebedî devlet düşüncesi adlı Güljahan Orda’ya ait yazının çevirmeni Hamza Öztürkçü.

Geçen sayılardan hatırlanacağı üzre, geçmiş kültürümüzden masal derlemelerini okurlarıyla paylaşan Temrin, bu defa Kazak kültüründen bir örnek ile bu alandaki yayınını sürdürmüş.. Simağul Mağul’un  Külden eşek adlı masalı Aşur Özdemir çevirisiyle sunulmakta.

 Jiyenğalıy Tilepbergenulı’un  Zavallı Halkım, Goşke Kemeñgerulı’nin  Sömürgecilik manzaraları (eski hayattan) ve    Sımağul Sadwaqasulı’nin  Salmakbay ile Makambet başlıklı yazıları dilimize Aşur Özdemir tarafından çevrilmiş.

Temrin’in yeni kitap tanıtımlarını okurlarıyla paylaşan Künye köşesi, Fatma Türkdoğan tarafından hazırlanmış..

 

ISSN: 1308-3244

BARKOT: 9771308324006-74

FİYATI: 9 TL

SAYFA SAYISI: 60

 

EBAD: 23X22 cm

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.