Katı Dergisi Yayında

24-02-2016 0 Yorum Dergi Haberleri

Merhaba…

 Yepyeni bir dergi ile huzurlarınızdayız. Dergimizin adı KATI… Nereden çıktı bu isim derseniz, hemen anlatırız… Amerikalı filozof Marshall Bermann’ın (2013’te öldü) tüm dünyada ses getirmiş, ülkemizde de özellikle modernizm ve post modernizm gibi konulara ilgi duyanlarca önemsenmiş kitabı ‘Katı olan her şey buharlaşıyor’u alıp okuduğumda, kitabın adının çağrışımlarına vurulmuştum. Sonrasında bu sözün Karl Marx’a ait olduğunu ve Komünist Manifesto’da geçtiğini, hatta devamının da olduğunu öğrendiğim de ise bir dergi çıkaracak olursam, adının bu söz olması gerektiğini düşünüyordum… Nasip bu zamanaymış… Önce sözün tamamını buraya yazayım da meramımı daha net anlatmış olayım; “Katı olan her şey buharlaşıyor, kutsal olan her şey dünyevileşiyor ve sonunda insanlar, ciddi olarak kendi yaşam koşulları ve diğer insanlarla olan ilişkileriyle yüzleşmeye zorlanıyorlar...”

Evet, katı olan her şeyin buharlaştığı, kutsal olan her şeyin bir şekilde dünyevileştiği bu çağda, bizler, yani bu dergiye omuz verenler, bu dergi etrafında bir araya gelenler “katı” olarak kalıp buharlaşmamak, dünyevileşmemek istiyoruz. Bu çağda bunu ne kadar başaracağımız meçhul. İnsan ilişkilerinin tavsadığı; muhabbetin, sohbetin, dostluğun, hakikatin göz göre göre pörsüdüğü bu kaotik zaman diliminde kendimiz olarak kalmanın, dostlarımızla hakikat üzere olmanın, gerçeğin, en gerçeğin, en hakiki muhabbetin izini sürmenin zorluklarını iliklerimize kadar hissediyoruz.

Sanal gerçekliğin insanoğlunu günbegün kuşatma altına aldığı bu post modern çağda kendimiz olarak kalıp, özgün ve hakikat üzere bir yaşam sürmenin telaşındayız. Bu konuda elimizde kalemimizden başka sermayemiz yok. Kendimizi ancak kalemimizle koruyabilir, birbirimiz hakkında, hayat hakkında, başkaları hakkında, önemsediklerimiz ve sevdiklerimiz hakkında ancak kalemimizle savaş verebiliriz diye düşünen bir grup hayalperest öğretim elemanıyız.

Gelelim bu ilk sayımıza… İlk sayımızın kapak konusunu Dikizleme Çağı ve Big Brother olarak belirledik. Dergimizin ilerleyen sayfalarında yine aynı minval üzere çok sayıda yazı göreceksiniz. Her biri bir diğerinden önemli bu yazıları büyük bir keyifle okuyacağınıza eminim. Şair ve yazar Ali Ural ile yaptığımız harika röportaj da orta sayfada sizi bekliyor.

Kırklareli merkezli Katı dergisi hayırlı uğurlu olsun… Her şeyin buharlaştığı bu çağda, ne mutlu katı kalabilenlere… İkinci sayımızda görüşmek dileğiyle…

Kadir Metin Akbaş

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.