8. Uluslararası Dergi Fuarı açıldı

04-05-2017 0 Yorum Haberlerimiz

İstanbul`da TÜRDEB ve Dünya Dergiler Birliği tarafından düzenlenen "8. Uluslararası Dergi Fuarı", 9 Mayıs`a kadar devam edecek.

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (World Periodical Union-WPU) tarafından düzenlenen "8. Uluslararası Dergi Fuarı" açıldı.

Sirkeci Tren Garı`ndaki açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, son yıllarda dergicilik alanında büyük mesafeler alındığını dile getirdi.

Turşucu, 2016 yılında 938 yeni derginin okuyucuyla buluştuğuna dikkati çekerek, "Ondan bir önceki yıl da 928 dergi çıktı. Nicelikten dem vurmak istemiyorum. Elbette ki bizim niteliğe doğru yürümemiz gerekiyor. Bu çerçevede Bakanlık olarak da bu faaliyeti desteklemekten dolayı memnuniyeti ifade etmek istiyorum." dedi.

Bakanlığın GENÇDES (Gençlik Destek Programı) projesini başlattığının altını çizen Turşucu, "14-29 yaş grubundaki gençlerimizin çıkaracağı dergilere ve kitaplara bir destek geldi hamdolsun. İnşallah bundan sonra da Türkiye, dergicilik ve yayıncılık yolunda emin adımlarla devam edecektir. Zira biz ülke olarak, şu an dünyanın 11. büyük yayıncılık piyasasına sahibiz. Dünyanın 10. büyük ISBN (uluslararası standart kitap numarası) sayısına da sahip ülke konumuna geldik." değerlendirmesinde bulundu.

Okurlar bu yıl ilk kez hayata geçirilen "Dergi Hazineleri Özel Bölümü"nde kapanmış dergilere ulaşabilecek. Fuarda ayrıca "Gençlik Dergileri Çalıştayı" ile "Dünya Türkçe Dergiler Çalıştayı" gerçekleştirilecek.

"Özel Sayılar ve Dosya Dergiciliği" temasıyla gerçekleştirilen fuara, 500 dergi katılıyor.

Fuar, 9 Mayıs`ta sona erecek. / AA
 
`8. Uluslararası Dergi Fuarı` açıldı
 

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.